ПЕРЕЛІК ФЕСТИВАЛІВ, КОНКУРСІВ ТА СВЯТ, ЩО ПРОВОДИТИМУТЬСЯ
В ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ В 2007 РОЦІ

Січень
- У всіх районах області відбуваються фестивалі різдвяних бетлегемських та колядницьких колективів “Закарпатський вертеп”. Театралізовані вистави на біблейські сюжети та специфічні закарпатські колядки незмінно підносять святковий настрій, притаманний новорічно-різдвяному періоду.
- Обласний дитячий фестиваль естрадної пісні „Різдвяна зіронька”. Проходить у м.Мукачево щорічно в першу неділю після Різдва. Юні виконавці (віком 6-17 років) змагаються в пісенній майстерності у трьох вікових категоріях. Фестиваль проводиться у формі конкурсної програми на краще виконання естрадної пісні з метою пошуку і підтримки обдарованих дітей та підлітків – юних мистецьких зірочок.
- Обласний фестиваль „Червоне вино” – місце його проведення теж м.Мукачево. Проходить під час святкування Старого Нового року - 14 січня, коли починають відкривати бочки з молодим вином. Триває три дні на центральній площі міста. Гості можуть продегустувати закарпатські вина домашнього та заводського виробництва, придбати пляшку, чи, навіть, бочку вина, яке їм сподобалось.
- Молодіжні спортивно-туристські ігри „На засніжених схилах Карпат”. Проводиться на базі спортивно-туристського комплексу „Синяк” Мукачівського району. У змаганнях приймають участь команди та вихованці туристсько-краєзнавчих гуртків загальноосвітніх шкіл області. В програму включені змагання зі спортивного орієнтування на лижах та гірськолижного спорту.
Лютий
- Міжнародний фестиваль вина. Триває три дні на центральній площі м.Берегово. Відбувається у лютому-березні. Винороби пропонують вино минулорічного врожаю. У програмі фестивалю - обмін досвідом, виставка-продаж обладнання для виробництва вина та дегустація кращих сортів закарпатських вин, розіграш лотереї, конкурси, фотовиставка, виступи музикантів та танцювальних колективів, пісні, танці, присвячені вину, прийняття в ряди Винного Ордену Святого Венцена нових членів (лицарів).
- Фестиваль “Зимові візерунки Воловеччини”. Проходить у смт.Жденієво Воловецького району. Учасники та гості свята мають змогу прийняти участь у змаганнях з гірськолижного спорту та лижних гонок, естафетах, конкурсах, зимових розвагах, святковій лотереї. У програмі фестивалю - виступи аматорів художньої самодіяльності, що надають святу неповторної самобутності та веселого настрою.
- Свято проводів зими “Форшонг” - відбувається у Тячівському районі.
Березень
- Фольклорно-етнічне свято весни “Марцішор”- відбувається щорічно у с.Біла Церква у перший тиждень березня.
- Районний фестиваль словацької національної меншини „Словенска веселіца” - село Рудникова Гута Свалявського району.
- Обласний огляд-конкурс художнього слова імені Івана Ірлявського „Моя весна” – село Ірлява та смт.Середнє Ужгородського району. Проводиться на батьківщині видатного закарпатського поета І.Ірлявського. У рамках конкурсу виконуються не тільки поезії цього автора, а й твори інших закарпатських й українських поетів.
- Районний конкурс угорської народної пісні і танцю „Перейшов би я Тису” на базі Пийтерфолвівської дитячої школи мистецтв (с.Пийтерфолво Виноградівського району). Проводиться 21 березня. Участь у фестивалі приймають творчі колективи майже з усіх куточків Закарпаття, де компактно проживають угорці.
- Свято відзначення Міжнародного дня театру – 28 березня. Відбувається у м.Ужгороді на базі обласного українського музично-драматичного театру.
- Міжнародний турнір дитячих команд з футболу, присвячений пам’яті заслуженого майстра спорту СРСР Михалини М.М. - м.Ужгород. Приймають участь 12-16 команд з Угорщини, Словаччини, Польщі та областей України. Змагання проводяться серед різних вікових груп. Це перші змагання футбольного сезону, тому викликають значну зацікавленість глядачів.
- Турнір професійних команд на кубок федерації футболу “ВІЖИБУ”. Проходить у містах Ужгороді і Берегові. На запрошення обласної федерації футболу у турнірі приймають участь 6-8 кращих професійних команд України.
- Міжнародні змагання зі спортивного орієнтування “Лемковина” – Ужгородський або Мукачівський райони. Результати змагань ідуть у залік спортсменам (мона отримати розряди + зараховуються у залік спортсменам).
Квітень
- Міжнародний фестиваль сучасної духовної музики. Проходить у квітні -травні у м.Ужгороді один раз у два роки. Заснований камерним хором "Кантус” та управлінням культури облдержадміністрації. У фестивалі беруть участь творчі колективи, музиканти, композитори, вокалісти з України, Польщі, Швейцарії, Австрії, інших країн.
- Обласний фестиваль сучасного танцю „Веселкове коло”. Започаткований дитячим будинком школярів та міською дитячою громадською організацією „Веселкова спілка”. Щороку проводиться у м.Ужгороді як підсумок творчих напрацювань хореографічних колективів освітніх закладів краю, дитячих організацій, клубів у формі концертної конкурсної програми. Мета фестивалю – розкриття творчих здобутків юних виконавців естрадного танцю, сприяння розвитку найрізноманітніших напрямків сучасного танцювального мистецтва.
- Міжнародний дитячо-юнацький конкурс-фестиваль виконавців естрадної популярної пісні "Кордони єднання" – вперше відбувся 17 квітня 2004 року в Мукачеві. Успіх його був безперечним, що дає підстави сподіватися, що стане він традиційним.
Травень
Бринза- Свято “Проводи тваринників на полонину” – м.Рахів, кінець травня - початок червня. Давня традиція, яка своїм корінням поринає у глибину віків. Вівчарів з отарами проводжають на полонину на все літо і чекають на їх повернення лише восени із смачною бринзою.
- Відкритий фестиваль художньої творчості “Веселка над Тисою” відбувається у м. Хусті в районному центрі культури та дозвілля та на майдані Незалежності. Запрошуються художні колективи Закарпаття, гості з Києва, Кіровограда, Австрії.
- Фестиваль дитячої пісенної творчості “Золотий нарцис” щороку проводиться поблизу знаменитої долини нарцисів в урочищі Кіреші – заповідної території, що у Хустському районі, де у квітні-травні масово цвітуть природні зарості нарциса вузьколистого.
- Районний фестиваль виноградарів-виноробів у м.Виноградово. У програмі фестивалю - виставка-продаж виноробної продукції і творів декоративно-прикладного мистецтва, розіграш святкової лотереї, забави, конкурси, в тому числі і конкурс “Кращий кухар фестивалю”, виступи фольклорних колективів.
- Обласний фестиваль національних меншин „Німецька громада” у місті Свалява.
- Обласний фестиваль ігрових програм "Грайлик" - започаткований Ужгородським училищем культури і управлінням культури облдержадміністрації з метою розвитку , підтримки та заохочення роботи у сфері культурно-дозвіллєвій діяльності, виявлення молодих талановитих сценаристів, режисерів та ведучих ігрових програм.
- Міжнародний дитячо-юнацький музичний конкурс "Срібний дзвін". Щороку три різнопланові конкурси: художній, вокальний та музичний
сплітаються у різнобарвний вінок фестивалю.
- Фестиваль слов’янських культур, м.Ужгород. Перший фестиваль відбувся у 2003 році в рамках проведення Року Росії в Україні, а фестиваль 2004 року його організатори присвятили Дню слов’янської писемності й культури, який весь слов’янський світ святкує щорічно 24 травня, в день святих рівноапостольних Кирила й Мефодія
- Конкурси словацької народної пісні „Золотий соловейко” та танцю „Кришталевий черевичок” – смт.Середнє Ужгородського району. Проводиться в місці компактного проживання словаків. Крім самодіяльних колективів із Закарпаття, участь у конкурсах приймають і гості зі Словацької Республіки.
- Міжнародний фестиваль театрів національних меншин “Етно-Діа-Сфера" – м.Мукачево. Проходить на базі Закарпатського обласного російського драматичного театру. Демонструються кращі зразки угорської, російської, єврейської, польської, ромської, югославської, німецької, білоруської драматургії.
- Обласний фестиваль солдатської пісні „Звитяжні сурми” – м.Мукачево, присвячений Дню Перемоги. Проводиться 8-9 травня. До участі у фестивалі запрошуються кращі виконавці солдатської пісні: ветерани, військовослужбовці та члени їх родин, молодь.
- Свято румунського народного мистецтва – Рахівський район. Проходить почергово у селах Біла Церква та Середнє Водяне.
- Святкування Дня Перечина . Театралізоване свято щороку відзначається на Русалля, участь у ньому приймають творчі колективи з різних районів області і Словаччини та Польщі.
- День міста Берегова.. Припадає на останній тиждень травня і триває три дні. У рамках свята відбуваються: виставка товарів народного споживання, що виробляються підприємствами міста, конкурс на приготування кращого бограчу – угорської національної страви, святковий концерт.
- Традиційні міжнародні легкоатлетичні змагання на кубок “Дружба” - присвячені Дню Перемоги. Проходять на Ужгородському стадіоні “Авангард”. У 2005 році будуть проводитись вже 44 раз поспіль. Змагання високого рангу, входять до переліку головних легкоатлетичних змагань Держкомспорту України. У них приймають участь команди Польщі та Угорщини.
- “Сакура” – яскраве легкоатлетичне видовище, спортивне свято в Ужгородському спорткомплексі “Юність”. Збирають 90-120 юних грацій з усіх регіонів України та країн ближнього зарубіжжя.
- Обласні змагання з велосипедного туризму - Ужгородський район, с.Кам’яниця. Беруть участь команди із Закарпаття
Червень
- День села с.Гут Берегівського району. Проводиться на Святу Трійцю і триває два дні. Першого дня обирають Королеву та Короля свята. Другого дня проводиться виставка творів образотворчого мистецтва та фотовиставка, готується традиційна угорська страва бограч. Проходять змагання по футболу, дитячі конкурс, різноманітні розважальні концертні та танцювальні програми.
- Районне фольклорне свято "Гамора" – проходить в с.Лисичево Іршавського району на території музею-кузні “Гамора”, що є унікальною пам’яткою ковальського мистецтва. Оригінальність її в тому, що для виготовлення залізних виробів ще й досі використовується важкий залізний молот, який приводиться в дію силою падаючої води річки Лисичанки.
- Еколого-археологічна експедиція волонтерів “Замки Закарпаття” - проводиться вже кілька років підряд в Ужгородському та Хустському районах під егідою Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді. Триває протягом всього літа і має на меті не тільки активний відпочинок молоді, а й їхню участь в очищенні руїн середньовічних замків від захаращення та проведення археологічних досліджень. Триває з червня по серпень
Липень
фестиваль"Рекітське сузір'я"- Міжнародний дитячий фестиваль літератури і журналістики “Рекітське сузір`я”- с.Рекіти Міжгірського району. У програмі фестивалю: конкурс молодих поетів і прозаїків, концертна програма, спортивні змагання, розважальні ігри, екскурсії по мальовничих місцях Міжгірщини.
- Фестиваль “Селиська співанка” - с. Нижнє Селище Хустського району. Відбувається 12 липня, в день св. апостолів Петра і Павла. Запрошуються гості з різних областей України та багатьох країн.
- День с.Білки - Іршавський район. Проводиться 12 липня, в день храмового свята Петра і Павла. Організовується турнір богатирської слави в честь пам’яті земляка Івана Фірцака-Кротона. Традиційно у святі беруть участь колективи художньої самодіяльності та народні артисти України, уродженці с.Білки Степан Гіга і Іван Попович.
- Традиційне свято „Турул” - проводиться 18 липня у селищі Вилок Виноградівського району біля пам’ятника полеглих героям куруцам. На свято запрошуються гості з Угорщини.
- Обласний фестиваль національних меншин Закарпаття “Мелодії солених озер” - смт. Солотвино Тячівського району. У фестивалі беруть участь кращі художні колективи національних меншин області.
- Районне фольклорне свято „З народних джерел” – смт.Перечин. Проводиться щороку у кінці липня – на початку серпня.
- Меморіал пам’яті Й.Гагера та М.Мозера з тенісу. Теніс вважається одним з найпопулярніших видів спорту в області, постійно збирає велику кількість глядачів та бажаючих зіграти в теніс на численних кортах Ужгорода.
Серпень
- Районне фольклорне свято "Колочавське відлуння Тереблянської долини" - с.Колочава Міжгірського району.
- Обласний відкритий фестиваль сучасної пісні і танцю „Кришталеві грона”. Проходить під час святкування Дня міста Виноградова (25.08-28.08). У фестивалі приймають участь творчі колективи не тільки з області, а й з усієї України.
- Районний фестиваль угорського народного мистецтва „Угорські візерунки” – с.Сюрте Ужгородського району. Приймають участь самодіяльні колективи Закарпаття, гості з Угорщини. В рамках фестивалю проходить виставка-показ творів народно-образотворчого та прикладного мистецтва угорських умільців.вироби із лози
- Районне театралізоване свято „Обжинки-2004” – с.Андріївка Ужгородського району. Проводиться на Андріївському озері після закінчення збору урожаю зернових. Театралізоване дійство, виставка-продаж, гала-концерт.
- Відкритий міжнародний чемпіонат з парапланерного спорту „Кубок Карпат” - смт.Воловець. Спортсмени здійснюють польоти з гірських вершин Боржавського хребта. В змаганнях беруть участь українські спортсмени, а також гості з Росії, Молдови, Польщі, Італії, Угорщини, Словаччини та інших країн. Це казкова феєрія різнокольорових парапланерів над мальовничими Карпатами.
Вересень
- Свята урожаю та виноградні бали-гуляння – у багатьох селах Закарпаття та у селах, де компактно проживають угорці (Ужгородський, Виноградівський, Берегівський, Хустський райони). Всі бажаючі мають можливість оцінити відроджені традиції наших прадідів.
Особливо цікавими є винограді бали-гуляння в угорських селах. Проводяться у вересні-жовтні після збору урожаю винограду. У селах молодь в національних угорських костюмах, виконуючи народні пісні, їздить на святково прикрашених возах і запрошує мешканців на бал. Розважальна програма передбачає розіграші, конкурси, розваги.
- Фестиваль “На Синевир трембіти кличуть” – на березі мальовничого високогірного Синевирського озера, що в Міжгірському районі. Участь у фестивалі приймають народні артисти України, самодіяльні творчі колективи не тільки з різних куточків області, а й з України.
- Районне театралізоване свято „Перечинщина – край талантів” - смт.Перечин.
- Фестивалі словацького народного мистецтва „Словенска веселіца” – смт.Середнє, с.Анталовці, с.Сторожниця Ужгородського району Участь приймають самодіяльні колективи Закарпаття, гості зі Словаччини. В рамках фестивалю проходить виставка-продаж творів народно-образотворчого та декоративного прикладного мистецтва словацьких умільців.
- Міжнародна туристична виставка-ярмарок “Турєвроцентр – Закарпаття” – проводиться у третій декаді вересня у м.Ужгороді напередодні Всесвітнього дня туризму. Виставка - широкомасштабна презентація туристично-рекреаційного потенціалу області та галузей, супутніх до туризму.
- Спортивно-туристський фестиваль „Золота осінь” присвячений Всесвітньому дню туризму. Проводиться в с.В.Визниця Мукачівського району в останню неділю вересня. У фестивалі приймають участь вихованці туристсько-краєзнавчих гуртків загальноосвітніх шкіл області. У програму включені змагання з туристичної техніки, конкурси на краще виконання туристичної пісні, малюнку тощо.
- Міжнародні змагання з мотокросу поблизу В.Березного. Цікаві традиційні змагання, що збирають велику кількість глядачів і вболівальників.
Жовтень
- Театралізовані свята урожаю та осінні бали-гуляння – у селах Закарпаття.
Гості можуть продегустувати закарпатські вина домашнього та заводського виробництва, свіжий натуральний виноградний сік, скуштувати страви традиційної угорської кухні.Окремо – концерти за участю угорських та українських самодіяльних колективів.
- Всеукраїнський пісенний фестиваль ім.Машкіна – Іршавський район.
- Міжнародний фестиваль театрів для дітей "Інтерлялка" проходить з 1 по 7 жовтня у м.Ужгороді раз у два роки. У 1997 році фестиваль занесено до календаря УНІМА. Учасниками фестивалю є колективи театрів для дітей України, Білорусії, США, Угорщини, Словаччини, Румунії, Німеччини.
- Міжнародний фестиваль духовної музики проводиться у м.Мукачеві у римо-католицькому чи греко-католицькому храмах. Участь у ньому приймають хорові колективи України, Угорщини, Польщі, Словаччини і, звичайно,Мукачівська зразкова хорова школа хлопчиків та юнаків.
Листопад
- День міста Ужгорода. Під час святкування проводяться культурно-масові та мистецькі заходи, концерт естрадних зірок України, святковий феєрверк.
- Міжнародний турнір “Кубок Карпат” Змагання з гандболу серед жіночих команд на приз олімпійської чемпіонки Ніни Гецко-Лобової у спорткомплексі “Юність” в Ужгороді. Приймають участь призери чемпіонату України та зарубіжні команди.
Грудень
- Театралізовані свята “А хто, хто Миколая любить” - в обласному музично-драматичному театрі (м.Ужгород) та у всіх районах і містах області.