назадСергій Гудак   

СОЛОНЕ ЛІКУВАННЯ

У чім сіль ефективного лікування? У поєднанні унікальних природних ресурсів та високих досягнень медичної науки. А коли ж до цього рецепту додати ще й досвід та наснагу фахівців, прагнення лікарів залучити усе потрібне для покращення результатів, невтомний потяг до вдосконалення, тоді хворий отримує найкращу допомогу. Або ж оригінальні ефективні «ліки». Ліки, які мають солоний смак. Це відбувається у Cолотвині, що в Тячівському районі Закарпаття, де розквартирувалася єдина в державі алергологічна лікарня, найцікавіші «палати» якої розташовані під землею — у соляних шахтах. На стінах цілющого підземелля — кристали солі та утворені самою природою вигадливі форми і малюнки. А сіль лікування в Українській алергологічній лікарні — у самій солі.
Українська алергологічна лікарня була відкрита у 1976 році. Основним методом лікування є спелеотерапія — метод немедикаментозної реабілітації та лікування захворювань органів дихання, в основі якого лежить використання мікроклімату підземних об’єктів (соляних шахт і карстових печер). Нині лікарня є найбільшим у світі подібним закладом. Вражає і ефективність лікування: 80-85% серед дорослих і 90-95% серед дітей. Протягом року заклад, розрахований на 260 ліжко-місць, приймає 5 тисяч хворих, з яких 1,5 тисячі — дітей. Загалом ефект «солоного лікування» уже відчули на собі близько 90 тисяч пацієнтів. В організації лікувального процесу провідне місце займає комплексний підхід у діагностиці і лікуванні.
Серед нечисленних протипоказань до «солоного лікування» — ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба, захворювання нирок, захворювання центральної нервової системи з порушенням церебрального крово- і лікворобігу. Зате сіль та весь комплекс лікувальних заходів найкраще допомагають подужати-.не тільки різноманітні алергії, але й підступну бронхіальну астму. Допомога слабуючим на цей недуг — один з пріоритетів у діяльності лікарні. Сьогодні Українська алергологічна лікарня — спеціалізований заклад, де проводиться комплексна діагностика і лікування хворих на бронхіальну астму та інші неспецифічні захворювання органів дихання.Ярослав Чонка, головний лікар Української алергічної лікарні: "Наша сіль - дуже чиста!"
Лікувальна робота базується на широкому використанні немедикаментозних методів терапії: фітотерапія, електролікування, магнітотерапія, голко­рефлексотерапія, електроакупунктура, лазеротерапія, вібромасаж та лікувальна фізкультура. Чільним же елементом реабілітації є перебування пацієнта в унікальному цілющому мікрокліматі підземних відділень лікарні.
Про всю сіль «солоного лікування» ми говоримо із кандидатом медичних наук, віце-президентом Європейської комісії зі спелеотерапії при ЮНЕСКО, головним лікарем Української алергологічної лікарні Ярославом Чонкою.
— Ярославе Васильовичу, звідки пі шов метод спелеотерапії — підземного лікування?
— Власне, усе людство пішло з печер — вони були колискою, де розвивалася людина. Але лікувальне використання підземних виробіток шахт розпочалося не так давно. Перша офіційна згадка існує у поляків: у середині XIX століття тамтешні лікарі відмітили, що у Величках серед робочих соляних шахт нема астми і туберкульозу. Відтак в Італії своєрідну реабілітацію провадили ченці: у високогірних печерах з термальними озерами, де температура сягала до 40 градусів. У Другу світову війну німецькі медики зафіксували факт: коли у регіоні Північний Рейн — Вестфалія при бом буванні заганяли населення у копальні, де колись видобували золото, хворим на астму враз ставало легше дихати…
Уже у 1959 році в результаті досліджень професор Сколімовський у тих же Величках відкрив перший підземний санаторій для лікування хворих на астму у старій штольні соляної шахти. У стінах штольні глибиною 200 метрів зробили ніші, куди поставили ліжка і спускали туди на певний час хворих. Ефект був великий, поширювалася слава методу, і ось у Величках побувало керівництво нашої області…
Яке запозичило досвід?
Так, 1968 року Василь Русин, голова облвиконкому, зініціював подібний заклад у нашому Солотвині. Він підключив професора Михайла Торохтіна, який опікувався науковим обґрунтуванням цього методу. Зробили експериментальну 200-метрову штольню, облаштували ніші і відкрили обласну алергологічну лікарню…
Коли зайшла мова про наш заклад, шахти споруджувалися спеціально: при будівництві шахти № 9 Солотвинського солерудника в проект було закладене підземне відділення, глибина якого сягала 300 метрів. Торохтін обрав таку глибину, оскільки на такому рівні стала температура: 20-22 градуси за Цельсієм… Загальний об’єм підземного відділення — 25 тисяч кубічних метрів, це найбільший такий заклад у світі.
— У чому власне полягає лікування?
— У тому, що ми на 5 або 11 годин опускаємо своїх хворих у соляну шахту. Курс лікування триває 20-24 дні. Власне, схему реабілітації пацієнта лікар визначає індивідуально, із застосуванням усіх допоміжних методик. Алергічні хвороби дихальних шляхів — наша спеціалізація. Це й алергічні кон’юктивіти, риніти, гайморити, синусити, бронхіти, ну і головне — бронхіальна астма. Дуже добре піддаються лікуванню алергічні шкірні хвороби, особливо у дітей. Ну а влітку на солених озерах чудово лікуємо псоріаз: як на Мертвому морі!
Певно, солотвинська сіль справді особлива?
Вона унікальна за своїм хімічним складом: дуже чиста. Побачите білу сіль, знайте: 99% цієї речовини — це хлорид натрію. Якщо ж сіра — там 95% NaCl, решта — домішки. А, приміром, польська сіль має 87% NaCl, натомість наша може утворювати монокристали: подивіться, яка краса! А як вона лікує?
Мікроклімат у шахті — особливий: температура й тиск сталі, як і вологість. Там дуже сухе повітря, яке до того ж ще й стерильне: у п’ять разів менше мікроорганізмів, ніж в операційній. Ну і головна складова — це аерозоль солі: повітря насичене розпиленим NaCl."
Хворий дихає мікроскопічним частинками солі, які проникають в усі дихальні шляхи, аж до альвеол. На своєму шляху сіль вбиває мікроорганізми у вогнищах інфекції, тобто діє бактерицидно. А також — розріджує мокроту, яку хворий після кількох сеансів відкашлює, тобто дихальні шляхи якнайкраще очищуються. "Відновлюється дихання, а тим часом наш мікроклімат чудово відновлює імунітет. Цим зумовлений і чудовий вплив мікроклімату на астматиків, бо ж алергійні захворювання дихальних шляхів вказують у першу чергу на порушення імунітету. Крім того, вдається допомагати і тим, хто постраждав від опіків: гоїться шкіра, ушкоджені дихальні шляхи, розсмоктуються рубці, відновлюється рухливість кінцівок. Але сьогодні головна наша увага — допомога тим, хто страждає на астму. Таких сьогодні в Україні не бракує. Тож і лікарня наша заповнена практично на усі 100%.
Але, тим не менше, думаєте і про подальший розвиток?
Так. Єдиним своїм мінусом уважаємо відсутність бальнеотерапії — лікування водою. Плануємо усунути такий недолік: облаштувати ванни, басейни. Думаємо і над покращенням умов для хворих на поверхні землі: уже облаштували «напів-люкси», «люкси» — маємо корпус підвищеної комфортабельності. Звичайно, провадимо активну наукову діяльність: досліджуємо вплив мікроклімату соляних шахт на лікування різноманітних хвороб, вивчаємо й солені озера… Словом, робимо усе, аби поєднання даного нам природою .Багатства із досягненнями медичної науки позитивно позначалося на здоров’ї людей. Зрештою, воно — головне. Так би мовити, сіль життя.

90575, Закарпатська обл.,
Тячівський район,
с. Солотвино, вул. Терека, 42
тел./ факс: (03134)2-15-00,
3-20-36, 56-13-50
www.speleoterapia.org

Автор:Сергій Гудак

назад>>>

Стаття була опублікована в журналі "Світ Карпат" № 8, листопад/грудень 2006