Географічне розташування Закарпатської області

Географічне розташування Закарпатської області, м’які кліматичні умови, мальовничі ландшафти, гірське повітря, цілющі мінеральні джерела створюють чудові можливості санаторно-курортного лікування та відпочинку на території нашого краю.
Перевага курортного лікування полягає в тому, що на відміну від лікарських засобів природні фактори найбільш фізіологічні. Вони мобілізують резервні можливості організму, не викликаючи, як правило, побічних явищ. Доведено, що природні лікувальні засоби суттєво впливають на стійкість організму до несприятливих дій, сприяють розвитку функціональних можливостей основних систем організму, його захисно-пристосувальних реакцій.
Курортні ресурси Закарпаття складають головним чином мінеральні води (62 основні родовища). На даний час виявлено близько 500 водопроявів, що представляють всі основні групи мінеральних вод. Наявність мікроелементів у складі мінеральних вод Закарпаття дає повне право віднести цілий ряд родовищ до унікальних, а їх води до високоефективних і цінних при використанні для лікування та профілактики захворювань різних органів людини. На базі цих унікальних джерел в області функціонує цілорічно багато санаторіїв.
Ласкаво просимо до нашого краю! Бажаємо Вам приємного та ефективного лікування в оздоровницях Закарпаття!

Хребти, вершини Українських Карпат

Українські Карпати розташовані на тепиторії Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівуцької областей і займають площу понад 24 тис.км.? Довжина від верхів'їв Сяну до витоків Сучави становить 280 км, ширина понад 100 км.
Абсолютні висоти гірської системи коливаються від 120-400 м біля підніжжя гір до 120-400 м у міжгірних улоговинах та 1500-2000м вздовж основних хребтів.
Низькогір'я і середньогір'я Карпат представлено гірськими масивами Східних Бескид, Горган і Покутсько-Буковинських Карпат. Центральну смугу гір складають низькогір'я й уголовини Вододільно-Верховинської області. Тільки за ними випливає масивний орографічний стержень Полонино-Чорногорських Карпат, що включає найвищу вершину Українських Карпат-гору Говерла(2061м). Ще далі до південного заходу зберігся древній Рахівсько-Чивчинський кристалічний масив.
Куполоподібні вершини й широкі гребені найвищих хребтів зайняті субальпійськими,рідше-альпійськими лугами, пустищами, що називають полонинами.Стародавні гори покриті заростями соснового і ялівцевого криволісся. Нижчу-царство лісів. Недарма Українські Карпати називають ще лісистими. Спочатку-широкий пояс ялинових, смереково-ялинових лісів,а ближче до днищ долин круті схили середньогір'я зайняті могутніми буковимилісами на бурих гірсько-лісових кам'янистих грунтах.У південних передгір'ях збереглися значні масиви дібров. Від верхніх границь лісу до підніжжя гір суцільний килим лісів розривається все більшими вікнами сінокосних лугів-прилук або царинок,а далі на пагорбах і рівнинах передгір'їв панують сади,ріллі,виноградники.

Найвищі вершини Українських Карпат зосереджені в масиві Чорногори:

ГОВЕРЛА,2061м
Знаходиться на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Має конусоподібну форму. Вкрита альпійськими лугами, чагарниковими пустищами, подекуди - кам'яні осипища. Біля підніжжя - один із витоків Прута, водоспад.

БРЕБЕНЕСКУЛ,2032м
Знаходиться на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Поверхня куполоподібна. Вкритий альпійською і субальпійською рослинністю, характерні кам'яні розсипища та осипища.

ПІП-ІВАН,2022м
Знаходиться на південно-східному кінці хребта на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Має пірамідальну форму, у привершальній частині-кам'яні розсипища. Вкритий переважно субальпійською рослинністю. Поширені чагарники і ялинові ліси. Свою назву дістав від скелі на вершині,яка нагадує попа в рясі.На вершині-руїни польської обсерваторії початку 20 ст.

ПЕТРОС,2020м
Знаходиться на північно-західному кінці хребта між г.Говерла і г.Шешул у Закарпатській області. Західний і південно-західний схили круті з численними кам'яними розсипищами, північний та північно-східний-урвисті, зі скельними виступами. Вкритий переважно субальпійською рослинністю. Поширені чагарники і ялинові ліси.

ГУТИН-ТОМНАТИК,2016м
Знаходиться у південних відрогах головного хребта Чорногори, у межах Закарпатської області. Біля північно-східного підніжжя вершини у давньольодовиковому карі знаходиться озеро Бребенескул. Гора вкрита субальпійською та альпійською рослинністю з великою кількістю рідкісних і реліктових видів. Унікальний полонинно-давньольодовиковий природний комплекс.

Клімат

Кліматичні умови Українських Карпат надзвичайно різноманітні.Основним фактором диференціації є різка зміна абсолютних висот-від 150 м до 2061м.разом із висотою змінюються термічний режим і режим зволоження.
Клімат помірно континентальний,теплий,з циклонічними та антициклонічними вторгненнями атлантичного повітря.Середня температура найтеплішого місяця(липня) у передгір 'ях від +18 до +20 0с,у високогірному ярусі від +8 до +10 °с,найхолоднішого(січня) від –3 до -9°с.

Кількість опадів –від 500-800 мм у передгір' ях і до 1600-2000 мм на найвищих хребта.При чому варто знати ,що до 80% загальноЇ кількості опадів припадає на літній період,значна частина-у вигляді злив із сильними грозами,але як правило дощі мрячать тривалий час.На полонинах влітку з кожних трьох днів-два дощові.
Загалом для Карпатських гір характерні нестійка весна,нежарке літо,тепла осінь і м'яка зима.Виразно намічається ряд висотних кліматичних зон(за М.С.Андріановим):

1.Закарпатська зона дуже теплого,помірно вологого клімату.
2.Прикарпатська зона теплого,помірно вологого клімату.
3.Передгірна зона помірного,вологого клімату.
4.Низькогірна зона помірного,досить вологого клімату.
5.Середньогірна зона прохолодного клімату.
6.Середньогірна зона помірно холодного,надмірно вологого клімату.
7.Високогірна зона холодного,надмірно вологого клімату.

Клімат всередині зон також не залишається однорідним.З північного заходу на південний схід зростає його континентальність.
У Закарпатті на загальному кліматичному фоні досить різко виділяється південно-західний район.Річна сума опадів тут менше 600 мм.Літо іноді буває спекотним,трапляються посухи.
Ще більше на диференціацію клімату впливає рельєф.Кожна улоговина,річкова долина,схили різних експозицій мають свій особливий місцевий мікроклімат.