Природні атракції Закарпаття

КарпатиВ наш час - високих технологій, персональних комп’ютерів та інтернет-клубів, все дуже стрімко змінюється. Міняються смаки та вподобання людей, змінюються їх потреби й оцінка навколишніх реалій. Але є цінності, над якими не владний час. Незмінними впродовж усієї історії існування людства залишається потяг до природи і бажання хоч час-від-часу побути з нею наодинці.
У Закарпатті людське прагнення єдності з природою набуває дивовижно реальних контурів. Екологічно чистий регіон, в екосистемах якого збереглися трьохсотрічні дерева, де скелі і печери, рослинний і тваринний світ залишились такими, як і кілька сотень років тому, дарує Вам чудову нагоду відчути себе частинкою первозданної природи, забувши на якийсь час про існування мегаполісів великих міст.
Безперечно, у краї, в якому чотири п’ятих території займають гори, першість завжди належатиме величним гірським вершинам. Однак, Закарпаття багате й на інші атракції, які, як правило, доповнюють і підкреслюють красу Карпатських гір.

КАРПАТСЬКІ ГОРИ

(займають чотири п’ятих частини всієї території області). зимова Говерла
Романтикам і заповзятим мандрівникам Карпати скоріш за все запам’ятаються величними гірськими хребтами, що впираються своїми вершинами прямо в небесну синь. Найвища їх точка, що одночасно є і найвищою вершиною Українських Карпат, - красуня Говерла (висота 2061 метрів над рівнем моря).
Знаходиться Говерла на території Карпатського біосферного заповідника. Екосистеми заповідника віднесені до найцінніших на нашій планеті і з 1993 року входять до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.
І все ж Карпати більше відомі як унікальне місце для зимового відпочинку. У низині стійкий сніговий покрив утримується, як правило, з початку грудня і до кінця березня, а у високогір’ї - з жовтня і до кінця травня-початку червня. Засніжені схили полонини Драгобрат мають заслужено добру славу зимової туристичної Мекки і гарантують додаткову порцію адреналіну будь-кому, хто ризикне спуститися на лижах прямо з-під хмар в якесь тихе урочище.
...В горах ви можете знайти пурпурові квітки рододендрона - славетної червоної рути, і легендарний едельвейс - шовкову косицю, що росте тільки на важкодоступних прямовисних скелях.

ЦІЛЮЩІ МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ

Ніде більше на теренах колишнього СРСР, окрім Закарпаття, немає такої кількості джерел унікальних мінеральних вод. За хімічним складом і лікувальними властивостями вони не поступаються, а часто навіть перевершують відомі води Кавказу, Польщі та Франції.
Здається, вигадок у легендах про цілющі можливості “живої”, тобто мінеральної води, не так уже й багато. Ще чотири століття тому, в 1558 році, російські посли Івана Грозного, повертаючись через наш край у Москву із Царграда, доповідали посольському відомству: “...В горах Полонинних є колодязь, а в ньому вода солодка, що грушовий квас. Та є й інші колодязі, але вода в них як оцет, а інші – як кислі щі... Та в горах тих вода із каменю тече, а є і гаряча, можна яйце зварити..., і в ті води чимало людей приходять хворими із різними болячками, кладуться у ті води і всім приходящим настає зцілення...”
І не заради примхи мінеральну воду з карпатських джерел поставляли до столу угорських королів, монархів Австро-Угорщини і Франції – правителі держав високо цінували цю воду за її дивовижну силу. А в середині ХIХ сторіччя «Поляна квасова» за смаком і лікувальними властивостями була визнана кращою в Європі. Як стверджують історики, в Парижі, Нью-Йорку, а згодом і в Токіо її продавали виключно як дорогий столовий напій у ресторанах, а в аптеках за нею стояли черги!

На території Закарпатської області знаходиться 32 озера. Найпривабливіше з них - високогірне СИНЕВИРСЬКЕ ОЗЕРО.озеро Синевир
Існує легенда, згідно з якою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь, на місці, де її коханого – простого верховинського пастуха Вира – було вбито камінною глибою за наказом підступного графа.
Насправді ж озеро утворилося в результаті потужного зсуву, викликаного землетрусом, біля 10 тисяч років тому. На висоті 989 м гірські кам’янисті породи виросли на шляху швидкого струмка, утворивши греблю і повністю перегородивши вузьку долину.
Площа водного плеса становить близько 5 гектарів, найбільша глибина – 22 метри. Посередині - крихітний острівок, схожий на зіницю величезного ока, площею всього кілька квадратних метрів. Звідси й народна назва озера – Морське око.
Люди своєю творчою фантазією намагаються доповнити красу природи. Архітектор Юрій Соломін вдало вписав оглядові площадки в навколишній ландшафт. А на півострівці височить вирізана із червоного дерева скульптурна композиція “Синь і Вир” (скульптори Іван Бровді і Михайло Санич). Висота монументу – 13 метрів. Відображаючись у воді, він сприймається таємниче, як чудова казка про безсмертя кохання...

БАСЕЙНИ

Закарпаття не відчуває нестачі у водних ресурсах. Густа сітка великої кількості гомінких потічків та величавих річок оперезує всю територію області. Однак, спекотного літа, коли температура в тіні сягає 32 єС і від нещадного сонця немає порятунку навіть під шатром лісів, так хочеться бути поближче до води!
Отож, басейни до Ваших послуг:
- с.Косонь (зона відпочинку “Шошто”) Бергівського району
- с. Лавки (комплекс відпочинку “Карпатський мисливець”) Мукачівського району
- с. Лісарня (оздоровчий табір “Білочка”) Мукачівського району
- с.Карпати (санаторій “Карпати”) Мукачівського району
- с.Чинадієво (оздоровчий табір “Орлятко-Водограй”) Мукачівського району
- с.Лумшори (лікувально-оздоровчий комплекс “Полонина”) Перечинського району
- с.Солочин (санаторій-профілакторій “Кришталеве джрело”) Свалявського району
- с.Яківське (комплекс відпочинку “У Тараса”) Свалявського району
- смт.Солотвино (комплекс відпочинку “Ялинка”) Тячівського району
- м.Ужгород (стадіон “Спартак”)

СОЛЕНІ ОЗЕРА

Ще одна “родзинка” Закарпаття – солені озера. Вони є в Тячівському районі (села Теребля, Нересниця та стм.Солотвино) . Найвідоміше із них – озеро Кунігунда. Цілющі властивості ропи та лікувальних грязей озера приваблюють сюди в літній період тисячі туристів щодня. Науковими дослідженнями встановлено, що вода озер за складом відноситься до бромних хлоридно-натрієвих субтермальних слабокислих розсолів з загальною мінералізацією від 73 до 275 г/л, чим наближається до мінералізації Мертвого моря (Ізраїль, 300 г/л), викликає аналогічне відчуття розслабленості та невагомості тіла при зануренні у воду.
Сучасні дослідження та минулий досвід показують, що ропа та мул озера можуть ефективно використовуватись для грязелікування, бальнеотерапії (ропні ванни), талассотерапії (купання в озері) хворих з захворюваннями опорно-рухового апарату, периферичної нервової системи, шкіри, особливо псоріазу, гінекологічних захворювань.

Далеко за межами Закарпаття відома ще одна унікальна місцевість – ДОЛИНА НАРЦИСІВ. Розкинулась вона в урочищі Кіреші поблизу міста Хуста. Це єдине місце в СНД, де зустрічаються природні зарості нарциса вузьколистого. Подібні, але менші за площею зарості залишилися в небагатьох місцях - Альпах, Румунії, деяких Балканських країнах.
Популяція нарциса вузьколистого в Долині нарцисів становить велику наукову цінність. Саме тут тендітна рослинка знайшла сховище під час наступу льодовика. Площа 256,5 гектарів є заповідною територією і відноситься до Карпатського біосферного заповідника.
...Уявіть собі зелений килим, на якому розсипані білі віночки ніжних квіток - не десятки і навіть не тисячі, а така величезна кількість, що не піддається підрахунку. Таку величну картину можна побачити тільки тут, у квітні-травні, під час масового цвітіння рослин. Долина в період водоспад „Шипот”цвітіння (з 10 по 25 травня) – незабутнє видовище. Цей феномен природи вартий того, аби хоч раз в житті побачити його!

ВОДОСПАДИ

Наш чудовий край багатий на водоспади, серед яких найбільшим є водоспад „Шипот”. Розташований поблизу с.Пилипець, Міжгірського району, водоспад користується популярністю серед туристів, як з України, так із-за кордону. Також на території області є наступні водоспади:
“Воєводино” (“Воєводинський”?) поблизу с.Т.Пасіка Перечинського району
“Скакало” поблизу с.Синяк, Мукачівського району
“Соловей” та “Червоний партизан” поблизу с.Лумшори, Перечинського району.