Дерев’яні церкви Свалявського району

Уклин. Церква св. Петра і Павла, кінець ХVIII або початок ХIХ ст.УКЛИН

Теперішня маленька церківця в Уклині – рідкісний архітектурний скарб. В кінці ХIХ ст. нею захоплювався відомий вчений Т.Легоцький. Переказують, що церкву збудовано з дерева старої церкви, а перед цим тут були дві церкви, які занепали чи згоріли. Збереглися деякі старі церковні речі, а два дзвони перенесено до нової цегляної церкви, збудованої у 1992 р.

 

      СВАЛЯВА (БИСТРИЙ)

   Дерев’яна церква святого Архистратига Михаїла в Сваляві розташовується в мікрорайоні Бистрий, що колись являв собою окреме село, яке згодом приєднали до міста. Храм стоїть при дорозі на невеличкому пагорбі. Перший етап будівництва церкви відбувся ще в далекому 1588 році. Тоді храм стояв трохи вище по пагорбу від теперішнього місця розташування. Стара церква носила титул святого Миколая Чудотворця.
   У 1759 році церкву було перебудовано і перенесено на теперішнє місце. Існують припущення, що дубові зруби бабинця і нави було взято від старого храму. Перебудовану церкву заново освятили, цього разу під титулом святого Архистратига Михаїла. 
   Даний храм є яскравим представником лемківського типу церков, про що свідчать висока барокова вежа над бабинцем, стрімке наростання форм від вівтаря через наву до вежі, а також класична ознака закарпатських лемківських церков – відкрита галерея з різьбленими стовпчиками довкола бабинця.
   Всередині церкви зберігся іконостас XVІІІ століття, проте решта інтер’єру суттєво модернізовано. В кінці 1940-х років храм було закрито, і лише в часи незалежності церква знову стала діючою.
   Раніше поруч з церквою стояла одноярусна дерев’яна дзвіниця, яку було розібрано у 2001 році, а замість неї поставили нову - муровану.
 
Панорамне зображення ззовні
 
Панорамне зображення всередині

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer