Заповідні території

На території Закарпатської області наявні чотири великі заповідні об’єкти: Карпатський біосферний заповідник, Національний природний парк ,,Синевир”, Національний природний парк ,,Ужанський” і Національний природний парк ,,Зачарована долина”.

 

Карпатський біосферний  заповідник

Карпатський біосферний  заповідник (КБЗ) створений Указом Президента України у 1993 році. Його площа становить 58035,8 га, з них – 39485 га – землі надані в постійне користування. Має вісім відокремлених масивів, що розташовані у межах Рахівського, Тячівського, Хустського та Виноградівського районів. Включений до Світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. У 2007 р. у складі українсько-словацької номінації ,,Букові праліси Карпат” ввійшов до Переліку об’єктів Всесвітньої природної і культурної спадщини ЮНЕСКО. В КБЗ охороняються типові природні комплекси високогірного ландшафту Карпат, життєздатні популяції 1111 видів вищих судинних рослин, 1344 види нижчих рослин, 66 видів ссавців, 189 видів птахів, 9 видів плазунів, 13 видів земноводних, 26 видів риб та понад 15 тисяч безхребетних тварин. Чимало з них занесено до Міжнародного Червоного списку, Європейських червоних списків, Червоної книги України. Біосферний заповідник репрезентує все природне та ландшафтне різноманіття Українських Карпат – від Закарпатського передгір’я до субальпійського та альпійського поясів. У його межах знаходиться найвища вершина України – гора Говерла (2061 м) та інші найвищі вершини Українських Карпат (Петрос, Бребенескул, Ребра, Гутин-Томнатик, Піп Іван Мараморошський, Близниці), а також знаменита Долина Нарцисів, найбільші в Європі ділянки букових і буково-ялицево-смерекових пралісів, найбільші карстові печери Українських Карпат. Тут також знаходиться стела ,,Географічний центр Європи”, розміщена на правому березі Тиси на околиці с. Ділове, музей екології гір та історії природокористування в Карпатах (м. Рахів), Музей нарцису (м. Хуст), еколого-просвітницький центр (поблизу смт. Ділове), інформаційно-туристичний центр ,,Високогір’я Карпат” та інші об’єкти туристичної інфраструктури.

 

Національний природний парк ,,Зачарований край”

Знаходиться на території Іршавського району. Його площа  – 6101 га.  Парк є природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання. Найціннішими об’єктами та територіями, що увійшли до складу НПП ,,Зачарований край” є: геологічний заказник державного значення ,,Зачарована долина”, гідрологічна пам’ятка природи болото ,,Чорні багна” – унікальне верхове сфагнове болото. Найбільшою вершиною на території парку є гора Бужора  (1086 м), дежщо нижчими є гори Берегів, Стіг, Синяк, Стойкаш, Кичера. Біля підніжжя Бугори, в одній з впадин, знаходится урочище Чорні Блага із відомим оліготрофним болотом. Воно є найглибшим (майже 7 м) торфовим болотом Українських Карпат.

 

Національний природний парк ,,Синевир”

Національний природний парк ,,Синевир” розташований в центрі південного макросхилу Українських Карпат в північно-східній частині Міжгірського району на території середньо-висотних хребтів та груп Приводороздільних Горган. Його площа становить 40 696 га, у постійному природокористуванні – 32 294 га. Протяжність території парку з півночі на південь становить 31 км, зі сходу на захід – 20 км. Перлиною парку є високогірне озеро Синевир, яке справедливо увійшло в число найпривабливіших туристичних пам’яток природи в Україні. До складу парку входить також і відоме верхове болото Глуханя. Також є  інші об’єкти, варті уваги: мінеральні джерела, пам’ятки дерев’яної архітектури, Музей лісу і сплаву, Музей архітектури і побуту ,,Старе село”, Кам’янецький водоспад.

Флора: загальна кількість видів рослин, що росте на території парку – 914, з них 40 занесено в Червону книгу України.

Фауна: загальна кількість видів рослин – 236, з них 22 види  занесено до Червоної книги України.

У 2011 р. на території Національного парку створено єдиний в Україні реабілітаційний центр для бурих ведмедів.

 

Ужанський національний природний парк

Ужанський національний природний парк (НПП) створено на території Великоберезнянського району на площі 39159,3 га. Ужанський НПП є природоохоронною науковою установою, яку створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів у верхів’ї басейну р. Уж, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.

НПП є членом Європейської федерації природо-заповідних територій ,,Європарк”. У липні 2007 року ввійшов до Всесвітньої природної спадщини ,,Букові праліси Карпат”.

Парк, як невід’ємна складова першого в світі трилатерального українсько-польсько-словацького біосферного резервату ,,Східні Карпати”, щороку привертає до себе дедалі  більшу увагу багатьох науковців, природолюбів, туристів не лише з Європи, але й з різних куточків світу своєю природою та історико-культурними надбаннями (карстовими печерами біля села Княгиня, місцем падіння у 1866 році найбільшого в Європі Княгинянського метеориту в урочищі Чорні млаки, джерелами кришталево цілющої води типу ,,Нафтуся”, ,,Нарзан”, ,,Єсентуки”, велетенськими деревами ,,Дідо-дуб” та Дуб ,,Чемпіон” у Стужиці – найстарішими та найбільшими дубами в Україні, дерев’яними храмами у бойківському та лемківському стилях.

На території парку виявлено 354 види тварин, з яких 57 занесено до ЧКУ, а 20 видів – до Європейського червоного списку.

 

Використані джерела:

Офіційний сайт Ужанського національного природного парку

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer