Ужгородський район

Більше 1100 років тому був побудований Ужгородський замок, з якого почалася історія древнього міста Ужгород. Протягом століть Ужгородська твердиня була власністю угорської корони. У 1322 король Карл-Роберт Анжу подарував її італійському роду графів Другетів, які понад 350 років володіли замком та були господарями міста. Саме вони запросили італійських майстрів, які реконструювали укріплення за найновішими досягненнями фортифікаційного мистецтва. Наприкінці XVII ст. новий володар Ужгорода граф Берчені перетворив місто у важливий культурний та суспільно-політичний центр. Ці роки були справжнім розквітом замку. Впливові європейські діячі вирішували тут важливі державні питання і насолоджувались неповторною колекцією витворів мистецтва: 136 полотен, 600 акварелей, сім гобеленів тільки в кабінеті Берчені ... При графському дворі працював театр, була і своя театральна група. Поважних гостей розважав придворний ансамбль, портрети вельмож малював придворний художник. Навколо замкових стін розкинулись дивовижні парки з витонченими статуями та казковими фонтанами ...

З 1946 року в замку знаходиться Закарпатський краєзнавчий музей, а поряд – один з перших в Україні музеїв під відкритим небом (скансен). Тут зібрані старовинні селянські хати з різних куточків області, млин, кузня, пасіка, а також дерев’яний храм 1777 р.

Архітектура сучасного Ужгорода відкриває для нас цілі епохи та культури різних часів та народів. Середньовічні будівлі у районі площі Театральної нагадують про угорський та австрійський період історії міста. Чехословацьку сторінку відкриває площа Народна та її околиці. Спогади про радянську добу навіює площа Кирила і Мефодія. У Колишньому адміністративному будинку Ужанської жупи, що на пагорбі біля площі Жупанатської, нині розміщений Закарпатський обласний художній музей імені Й. Бокшая. Тут зберігаються роботи багатьох відомих художників, серед яких – імена Шишкіна, Айвазовського, Шевченка, широко представлена закарпатська школа. Справжньою архітектурною знахідкою є греко-католицький Хресто-Воздвиженський собор, споруджений у 1646 році. На перехресті вулиці Корзо та Волошина стоїть католицький костел Святого Георгія, перша згадка про який датована 1332 роком. Це його фундамент можна побачити біля замку. На жаль, первісний храм був зруйнований, тому його перебудували у 1769 році на тому місці, де він знаходиться і по нині. В мікрорайоні Горяни ось уже віками дивує відвідувачів унікальний храм ХІ ст. – Горянська ротонда. Тут можна побачити унікальні фрески XIV ст., написані італійськими майстрами школи Джотто в стилі раннього ренесансу. Славиться своїми храмами і Ужгородський район. Серед них є справжні готичні костели в селах Невицьке (ХІІ ст.), Сюрте (XV ст.), Часлівці (XV ст.) та багато інших.

Навесні Ужгород розквітає. Неповторну красу розкривають дерева з Японії, Аргентини, США, Афганістану, Британії, Канади та багатьох інших країн. Але особливо чарівним є цвітіння сакур та магнолій. Кожного року тисячі туристів з різних куточків світу відвідують обласний центр Закарпаття, аби на власні очі побачити це грандіозне явище, спіймати прекрасну мить і зафіксувати її на фото чи відео. Магнолії сюди завезли десь 100 років тому, а японські вишні висадили у чехословацький період. Нині в Ужгороді росте близько 2000 магнолій і біля 1500 сакур. Вчені довели: місцевий клімат ідеально підходить для цих екзотів. Хоча більшість дерев у Японії цвітуть білим, в Ужгороді вони рожеві.

Справжньою родзинкою міста є найдовша в Європі липова алея (довжина 2,2 км), що тягнеться уздовж набережної Незалежності. Дерева висадили чехи, виключно з практичних причин: їх коріння тримало дамбу. Нині, чарівна липова алея, в композиції з набережною річки Уж вабить своєю привітністю вдень та магічною атмосферою ввечері. На вулиці Ольбрахта розташований один з перших, а нині один з найкращих в Україні, Ботанічний сад. В ньому зібрано близько 3800 видів рослин майже з усіх компонентів. На території Ужгородського району є чимало унікальних парків-пам’яток: Невицьке – парк Вагнера, В. Лази – парк Плотені, Чертеж – парк 1848 р. Подібні парки виникли тут ще в середні віки завдяки феодалам (Плотені, Другети). Саме вони завозили різні екзотичні рослини з різних куточків світу аби прикрасити свої розкішні маєтки, замки та палаци.

Лише 12 кілометрів відділяють Ужгород від славетного Невицького замку. Перша письмова згадка датована 1322 роком, коли фортеця вже була власністю графів Другетів. Всього замок пережив 4 капітальні перебудови, а основний архітектурний ансамбль сформувався в середині XV ст. У 1644 році, під час релігійних воєн, фортецю захопив і зруйнував трансильванський воєвода Дьордь ІІ Ракоці. Нині лише вікові руїни навіюють образи минулої величі неприступної Невицької твердині.

Біля селища Середнє знаходяться руїни одного з найзагадковіших замків Закарпаття. За легендою, його побудували у 12 столітті лицарі-ченці могутнього Ордену тамплієрів. Твердиню зруйнували на початку 18 ст. під час повстання Ференца ІІ Ракоці, але міфічні тамплієри та їх заховані скарби і нині не дають спокою багатьом допитливим дослідникам і мандрівникам. Достовірно відомо, що у XVI ст. замок належав славетному роду Добо. Національний герой Угорщини Іштван Добо прославився героїчною обороною замку Егер від турків. У 1552 році він очолив 1935 воїнів, які вистояли проти 120-тисячної армії Османської імперії. Після цієї відважної перемоги імператор Австро-Угорщини Фердінанд подарував Іштвану Добо тисячі полонених турків і середнянські землі. Турки відреставрували Середнянський замок, видовбали в скелі майже 5 км тунелю. Місцеві жителі переказують, що копали підземелля доти, доки не помер останній полонений. Можливо, саме тому їх дотепер називають турецькими. Підвалини і нині заповнені бочками з божественним напоєм і занесені ЮНЕСКО в десятку кращих винних підвалів Європи.

Гостям пропонується цікава екскурсія з дегустацією кращих середнянських марочних і десертних вин.

У мальовничій місцевості, в оточеніі гірських озер на околиці села Нижнє Солотвино розташований комфортабельний санаторний комплекс ,,Термал Стар”. В основі лікування лежить місцева цілюща термальна або ключова вода, багата мінеральними солями. Неподалік села Новоселиця працює гірськолижна траса довжиною 1040 метрів та пункт прокату спорядження. А поряд з селом Андріївка є чарівне озеро біля лісу. Тут можна прекрасно провести час та насолодитися красою закарпатської природи.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer