Дегустаційний зал сиру

Пропонуємо Вашій увазі екскурсію на унікальну “Селиську сироварню”, що знаходиться у с. Нижнє Селище, Хустського району Закарпатської області.

Селиська сироварня –  візитна картка села Нижнє Селище і є унікальним соціальним проектом. Аби відкрити її, нинішній директор Петро Пригара спеціально влаштовувався на стажування до швейцарських сироварів.

Відвідувачам, сировар пропонує ознайомчу екскурсію по сироварні, з демонстрацією технології виробництва сиру.

Сировар відбирає молоко, перевіряючи його жирність. Молоко охолоджується, сепарується, пастеризується та кисне. Потім подрібнене молочне зерно заливають у спеціальні форми.

Головки сиру тут нічим не покривають, його лише витримують у сольовій купелі, а потім дають дозріти у підвалі. Утворюється натуральна скоринка, яку час від часу зчищують спеціальними віничками. Залежно від віку, тут фасують сорти ,,Селиський’’, ,,Хуст’’ та ,,Нарцис’’).

Увесь процес перетворення молока на сир може простежити кожен охочий, що завітає до Нижнього Селища. Пропонуємо відвідати справжню швейцарську сироварню в с. Нижнє Селище: побачити все на власні очі, продегустувати та придбати сир.

На сироварні сир виготовляють за швейцарською технологією, з 10 л молока виходить лише 1кг твердого сиру. 

Сир тут виробляють з екологічно чистого закарпатського молока, яке, до речі, беруть у місцевого населення, за швейцарською технологією без домішок та консервантів.

Виготовляють три види сиру: “Селиський”, “Хуст” та “Нарцис Карпат”. Найпопулярніший – “Селиський”

Сир ,,Селиський” відноситься до різновиду напівтвердих сирів. Його форма – циліндр із злегка випуклою бічною поверхнею, висотою 8-15 см, діаметром 9-10 см, вагою 400-750 г. Сир має виражений сирний запах і смак, щільну консистенцію.

Сир "Селиський"

 

Колір сиру – жовтий, з відтінком оранжевого, рівномірний по всій масі.

Має солодкувато-пряний смак, яскраво виражений аромат сиру без сторонніх присмаків та запаху.

Дозріває в підвалі 90 діб, термін зберігання сиру ,,Селиський” при температурі не більше +(2-5) °С – 60 діб з моменту закінчення процесу дозрівання.

Сир ,,Хуст’’ відноситься до м’яких сирів. Має циліндричну форму зі злегка випуклою бічною поверхнею. Висота цього сиру 2-4 см, діаметр 10-12 см, вага 180-300 г. Тісто сиру однорідне, пластичне, злегка ламке при згинанні.

Колір – білий, з жовто-оранжевим відтінком рівномірним по всій масі.

Смак солодкувато-пряний, аромат сиру яскраво виражений, немає сторонніх присмаків та запаху.

Дозріває в підвалі 15-20 діб, термін зберігання сиру ,,Хуст” при температурі не більше +(2-5) °С – 30 діб з моменту закінчення процесу дозрівання.

 Сир ,,Нарцис Карпат’’ –  напівтвердий. Форма сиру – циліндр із злегка випуклою бічною поверхнею, висотою 8-15 см, діаметром 35-45 см, вагою 15-22кг.

Дозрівання сиру Нарцис у Селиській сироварні

 

Гіркувато-пряний смак, яскраво виражений аромат сиру без сторонніх присмаків та запаху.

Дозріває в підвалі -180 діб, термін зберігання сиру ,,Нарцис Карпат’’ при температурі не більше +(2-5) °С – 90 діб з моменту закінчення процесу дозрівання.

Висока енергетична цінність сирів, легке засвоєння, приємний смак і аромат роблять їх хорошими закусками, десертом і приправою до деяких страв.

Сири ,,Селиської сироварні’’ нарізані тонкими скибками, особливо підходять для десерту, а також до чаю, какао і кави. Їх смак прекрасно гармонує з виноградними винами та пивом.

Вони – чудовий компонент для м’ясних страв, страв з дичини та риби. Натертим сиром можна посипати відварені макарони, бутерброди з маслом, перекладати чудову закарпатську страву – токан, використовувати для приготування запіканок та піци.

Сири можна подавати з виноградом, горіхами, абрикосами, чорносливом.

Щоб сир не втрачав притаманні йому аромат та смак, його потрібно нарізати безпосередньо перед подачею на стіл., попередньо діставши з холодильника за 2-3 години до цього.

Екскурсія триває від 40 хвилин до 1 години.

Вартість такої екскурсії 25 грн. (на 2012 р.) з людини.

За даними ,,Турінформ Закарпаття’’ це найдешевша дегустація традиційної продукції в Закарпатті!

Екскурсію бажано замовляти заздалегідь.

Контакти по телефону: тел.: +38 (03142) 7-51-88

Kонтактна адреса: с. Нижнє Селище, Хустський р-н, Закарпатська обл., 90440, Україна

Інтернет-ресурс: http://www.seliskasirovarnia.com.ua

Олександр Коваль, директор Туристично-інформаційного центру Закарпаття

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer