Дерев’яні церкви Міжгірського району

КОЛОЧАВА-ГОРБ

Дерев'яна двозрубна тридільна церква св. Духа належить до найвищих архітектурних досягнень Закарпаття. Згідно з написом на одвірку, церкву збудував у 1795 майстер Ференц Текка. Церква струнка і досконала в пропорціях. Висока вежа над бабинцем завершена чудовим бароковим ансамблем, що складається з гранчастої бані з дашком, ліхтаря та кулястої главки над ним. Ліхтарі з главами вдало акцентують гребені дахів над навою та вівтарем. Дерев'яну двоярусну каркасну дзвіницю оббито тепер бляхою. Обидві пам'ятки було відреставровано у 1969–1970 роках.

 

ПИЛИПЕЦЬ

Церкву Різдва Пр. Богородиці збудували із смерекових брусів у другій половині XVIII ст. (можливо у 1780 р.), а теперішнього вигляду набула після перебудови у 1841 р. Церква виглядає монументально. Форми споруди – суворі та величні. Нижня частина вежі вкрита ґонтом, а верхня – вертикально обшита дошками з фігурно обробленими нижніми кінцями. Додають декоративності барокові форми завершення – баня, ліхтар з главкою, розвинуті карнизи, вишукана аркада нижніх голосниць та ґанок із профільованими стовпчиками. Поруч стоїть монументальна двох’ярусна дзвіниця, збудована, можливо, у 1758 р.

 

Панорамне зображення ззовні

/sites/default/files/116_pilipec%20exterer_out_0.swf

 

Панорамне зображення всередині

/sites/default/files/115_Pilipec%20interer_out.swf

 

РОЗТОКА

Церква Введення Пр. Богородиці має тільки їй притаманні пропорції, чудові художні деталі. У ХVII ст. це була бойківська церква з трьома верхами. Можливо, в 1759 р., згідно з написом на південних дверях, церква була перероблена й набула сучасного вигляду. Вежа має горизонтальне членування, увінчує її чотирисхилий шатор та барокове завершення. Колись відкритий ґанок зараз перетворено на засклену веранду. Дерев'яна дзвіниця біля церкви походить з XVIII ст.

 

    СУХИЙ

   Церква в Сухому  походить з XVIII ст. У 1801 р. церкву згадують як добре забезпечену церковними речами, що вміщала 120 вірників. Церква тридільна, тризрубна, під двосхилим дахом, над бабинцем - вежа під восьмигранним шатром, що завершується шпилем. Вище опасання та під шатром вежі влаштовано аркади голосниць. На головному фасаді - вісім різьблених стовпчиків, тепер схованих за дерев’яною галереєю з вікнами. Світичі до церкви виготовив Д. Фічоряк. 
   Біля церкви - традиційна для Міжгірщини дерев’яна двоярусна дзвіниця під восьмигранним шатровим верхом, а в ній - чотири дзвони, три з яких відлив Ф. Егрі. 
Два дзвони виготовлено в 1923 р., на дзвоні 1925 р. написано прізвища фундаторів - Івана Ґилбича та Івана Бряника, а четвертий відлито фірмою ,,Акорд”. У 1991 р. церкву повернуто греко-католикатолицікій єпархії. 
 
Панорамне зображення ззовні
 
Панорамне зображення всередині
 
 
       БУКОВЕЦЬ
  Ансамбль церкви Введення Пресвятої Богородиці із дзвіницею і вже рідкісною сьогодні дерев’яною брамою. У 1751 році в селі були дві дерев’яні церкви: нижня - Михайлівська (нова, вміщувала 200 вірників, мала всі церковні книги, всі нові образи і три дзвони); верхня церква (стара, на 100 вірників).
   1801 року село просило кошти для будівництва нової церкви, оскільки існучі були замалі. Нову церкву збудовали із смерекових брусів і на одвірку вирізали дату спорудження – 1808 рік. Це знову класичне «міжгірське бароко». З трьох зрубів центральний - найширший. Бабинець і нава перекриті спільним високим дахом, над вівтарем - окремий нижчий дах. Головний фасад прикрашає ще не перероблена ґанкова галерея, аркади голосниць. Башта має своєрідне барокове завершення з приплюснутим гранчастим куполом. Опасання охоплює всі зруби.
   В інтер’єрі східний і центральний зруби перекриті арковими склепіннями, над бабинцем – плоске перекриття. Всередині збережено чудові взірці народного різьбарства, деякі походять з старої церкви. Напис на жертовнику доніс до нас імена різьбарів: Ісавка Черепанич та Іван Баранишинець виконали роботу 29 квітня 1760 року. Дзвіниця традиційно двоярусна, квадратна в плані, з широким опасанням. Великий дзвін відлито Францом Лехерером у словацькому Пряшеві 1832 року коштом Івана Теслевича. Два менші виготовив Карел Маноушек у чеському місті Брно в 1924 році.
 
Панорамне зображення ззовні
 
Панорамне зображення всередині

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer