Хустський район

Найбільшим багатством Хустщини справедливо вважається екологічно чисте повітря та значна кількість мінеральних та термальних джерел. Загалом на території Хустщини є понад сто мінеральних та термальних джерел, на базі яких організовуються зони для відпочинку і лікування людей.

Хустщина має багато що показати гостям. У селах району збереглися кількасотні шедеври дерев’яної архітектури Закарпаття – дерев’яні церкви XV-XVIII ст. та кам’яної архітектури – пам’ятники XII-XIV ст. Неподалік Хуста знаходиться унікальна Долина нарцисів – єдина в Європі, де в первісному вигляді зберігся нарцис вузьколистий ще з льодовикового періоду. Швидко прижилися плямисті олені у заповіднику с. Іза; фабрика фетрових головних уборів, єдиний в Україні завод із виробництв цеолітової продукції у с. Сокирниця; страусина ферма поблизу Хуста; табуни буйволів у с. Стеблівка та с. Велятино, які мають цілюще молоко 9% жирності, центральна вулиця с. Іза давно стала справжньою виставкою фантастичних виробів з лози; збереглися давні водяні млини, на яких і тепер за допомогою гірських потічків мелють збіжжя, радує око також чудова сувенірна продукція з кукурудзяного листя, яку виготовляють майстри в смт. Вишково.

На території району знаходяться угіддя Карпатського біосферного заповідника – Угольський масив, а також урочище Кірещі (заповідник державного значення, відомий під назвою Долина нарцисів). Природно-заповідним фондом місцевого значення є урочище монастир. Ріки Тиса, Теребля та Ріка з численними притоками створюють затишні улоговини, вузькі коридори, низовини, розподіляючи передгір’я Полонинського та Вулканічного хребтів Українських Карпат на ряд невеликих масивів з неперевершеними пейзажами. На берегах річок та струмків – безліч чудових природних пляжів.

Шаян – відомий курорт Закарпаття. Він знаходитися за 18 км від міста Хуст, на лівому березі Тиси, в оточенні гір – Великого, Середнього та Малого Шаяна. Саме завдяки горам, які оточують Шаян з трьох сторін, тут зберігається своєрідний мікроклімат – м’який та безвітряний. В Шаяні можна гарно відпочити та за потребою покращити здоров’я в санаторіях. Основою лікування є тутешні мінеральні води, які містять в собі корисні для організму макро- та мікроелементи. За своїм складом вони подібні до відомих мінеральних вод ,,Боржомі”, ,,Нарзан”, ,,Єсентуки”. Шаян – досить компактний курорт, проживання Ви зможете підібрати собі за власними вподобаннями: в санаторії, базі відпочинку, готелі, пансіонаті або в приватному секторі. На відстані одного кілометра знаходится велике озеро, де можна поплавати або покататись на катамарані чи човні.

Взимку в регіоні функціонують гірськолижні підйомники – 300 метровий на території Шаяна, 800 метровий в сусідньому селі Велятино. Чудова Хустщина навесні, коли зеленіють, цвітуть сади, а Долина нарцисів вкривається білою ковдрою розквітлих рослин. Не менше задоволення дарує відпочинок на природі влітку, коли в спекотні дні рятує прохолода річок Тиси та Ріки.

Хустщина, яка вважається перлиною і цетром Української Мараморощини в Закарпатті, приковує до себе увагу туристів та відпочивальників. Численні санаторії, туристичні комплекси, дитячі оздоровчі табори та інші оздоровниці гостинно приймуть усіх, хто бажає зміцнити здоров’я, відпочити на благословенній закарпатській землі.