В одному з казкових куточків Закарпаття непохитно стоїть самотня Чорна гора. Біля самого її підніжжя причаїлось затишне містечко Виноградів (Севлюш). Жителі району збирають найперший урожай, а тутешній виноград смакує найкраще. Все тому, що в доісторичний період Чорна гора була діючим вулканом і нагородила ці землі унікальним кліматом – найтеплішим в регіоні. Схили Чорної гори вкриті виноградниками, сакури та каштани прикрашають вулиці й алеї міста, фруктові сади дарують людям свої плоди. Є тут і ботанічний заповідник, де зростають рідкісні види рослин. Серед них: сріблясті липи, білоцвітний ясен, бургундський дуб, дикий виноград. У лісах водяться дикі кабани, зайці, лисиці, дикі коти та інші тварини.
Окрім щедрої природи, Виноградову є чим пишатися. Саме тут провів в 11-річному віці свій перший концерт всесвітньовідомий угорський композитор Бейла Барток. А на крутому скелястому виступі Чорної гори, прямо над містом, збереглися руїни таємничого замку ,,Канків” (ХІ ст.). Поруч з мурами замку причаїлися напівзруйновані стіни старовинного готичного костелу. В цьому храмі багато століть тому був похований прах святого Яна Капістрані (1386-1456), який проповідями надихав війська християн у боротьбі з турками. Ці благодатні землі протягом віків належали династії баронів Перені. Володарі міста жили у розкішному палаці, що заховався посеред великого затишного парку. У XVII ст. палац баронів реконструювали у стилі бароко. Нині витончений дерев’яний дах і кутові вежі додають будівлі неповторної чарівності, а з фасаду гордовито дивиться рельєфний герб роду Перені. На стіні – меморіальна дошка барону Жігмонду Перені – герою революції 1848-1849 років, одному з творців Декларації Незалежності Угорщини. До найдавніших будівель Виноградова належить костел Вознесіння ХІІІ-XV ст. Неподалік костелу Ви побачите цінні пам’ятки архітектури – монастир (1516) і костел францисканців. Мандруючи містом, зверніть увагу на цікаву будівлю Угочанського жупанату ХІХ ст. Успенську церкву (1796) і реформатський храм (1828). Обов’язково відвідайте районний історичний музей по вулиці Шевченка.
Селище Солотвино, як і весь Виноградівський район, славиться вишуканими винами і древніми традиціями виноробства. Пізнати смакові якості вин можна в дегустаційних залах ,,Королівський замок”. Окрім того, Королево цікаве для вчених. У 1974 році тут була відкрита найдревніша в Центральній Європі стоянка первісної людини епохи раннього палеоліту (1 млн. років). А неподалік мальовничого селища збереглись руїни кам’яної фортеці ХІІІ ст. Замок ,,Нялаб” офіційно належав королям династії Арпадів, допоки їх славний рід не урвався в 1301 році. Бурхливі річки історії не раз випробовували твердиню на міцність. Востаннє це сталося у 1672 році: фортеця була нещадно зруйнована за наказом Австрійського імператора Леопольда І. Місцеві жителі кажуть, що колись замком володів лицар Нялаб, котрий став розбійником і разом із сусідом Канковим почали грабувати мирні села і міста. Немало бід наробили вони простому люду, допоки не згинули від народного гніву. Розбійники давно померли, а замки до цих пір носять їх імена.
У передмісті Виноградова знаходиться райське містечко – санаторій ,,Теплиця”. Тут лікують цілющими термальними і мінеральними водами. У районі діє українсько-угорський клуб любителів природи і водного туризму. Розроблені водні маршрути по річці Тиса. Сплавлятись можна на байдарках, каное, рафтах, треках. Любителів екстриму вабить Чорна гора – одне з найкращих місць для тренування альпіністів.
У селі Великі Ком’яти є два старовинні храми: церква Святого Михаїла (1620) і церква Святого Духа ХІХ ст. Колись тут жив відомий священник-просвітитель Бенедикт Ком’яті, який уперше переклав ,,Новий Завіт” на угорську мову. Саме цей примірник святого письма був виданий у Кракові в 1533 р. і став першою друкованою угорською книгою. У Новоселиці працює відкритий етнографічний музей, де Ви побачите унікальну дерев’яну Успенську церкву XVII ст. у селі Шаланки теж є дерев’яний храм, а також цікавий парк скульптур. Храм у селі Бобове був заснований у 1250 році і зберіг елементи середньовічного романського стилю. Два старовинні храми 15 ст. знаходяться в селах Чепа і Дуля. Варто відвідати Затисянський музейний комплекс (історичний і етнографічний музеї) у селі Тисобикень.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer